FLOK NEDİR ?

flokcan_01Flok doğal yada sentetik materyallerden yapılabilir; pamuk, suni ipek,naylon ve polyester gibi.
İki çeşit Flok vardır; öğütme ve kesme.
Öğütme flok, pamuk veya sentetik tekstil artık materyallerinden üretilmektedir. Üretim uygulamasından dolayı öğütme flok standart uzunluk şeklinde belirlenmemiştir.
Kesme flok ise sadece birinci kalite ince sentetik ve selülozik flok towlarından üretilmektedir. Kesme flok üretimi için sabitlenmiş uzunluklar mevcuttur. Uzunluklar 0,3- 5,0mm ve 1. 7-22dtx çaplarında uygulanmaktadır.

Flok’un inceliği, ip uzunluğu ve yapışkan yüzey kalınlığı flok’un yumuşaklığını belirler.
Çok ince veya kısa flok ile çalışmak zordur.
Öğütme pamuk flok maliyetinin düşük olması ve çok yumuşak olması gibi avantajlara sahiptir, ancak en düşük aşınma dayanıklılığına ve yıpranma dayanıklılığına sahiptir.

Kesim sonrası uygulama sırasında biriken yağlar flok üzerinden temizlenir. Daha sonra boya kazanlarında değişik renklerde boyanır ve kimyasal olarak elektrik yüklemeye uygun hale getirilir. Bütün floklar yalıtkan olduğundan, elektrostatik flok işleminin gerçekleşmesi için belirli miktarda iletkenlik olması gerekmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra belirlenmiş neme sahip olabilmesi için, floklar döndürülerek kurutma ve daha sonra fırınlayarak kurutma işlemine alınır. İçerdiği belirlenmiş nem iletkenliğini arttırdığı için flok liflerinin hiçbir zaman tam olarak kurutulmadığını not ediniz. Son olarak floklar sahip olduğu nem dengesini koruyabilmesi için nem geçirmeyen çantalarla paketlenir.